Czy do pracy w koreańskiej firmie trzeba umieć koreański?
Dla wielu osób uczących się koreańskiego jedną z motywacji jest marzenie o pracy w koreańskiej firmie. Jedną z takich osób byłam (i wciąż jestem) ja ˶ᵔ ᵕ ᵔ˶ Mogłoby się wydawać, że znajomość koreańskiego zwiększy nasze szanse na zatrudnienie się w koreańskiej korporacji, ale prawdę mówiąc, nie jest to takie oczywiste. Bo czy na pewno ten koreański jest tak bardzo potrzebny?
Wymagania koreańskich firm dotyczące znajomości przez pracowników języka koreańskiego są naprawdę zróżnicowane. Często zależy to po prostu od potrzeb danej firmy, ale także od stanowiska, na które aplikuje potencjalny pracownik.
W koreańskiej korporacji z jedną z siedzib w Polsce, w której pracowałam, znajomość koreańskiego przez pracowników nie była wymogiem. Umiejętność posługiwania się koreańskim dotyczyła tylko konkretnych stanowisk jak tłumacz czy asystent zarządu - czyli osób, dla których ,,rozmowa po koreańsku" znajdowała się w zakresie obowiązków. Choć sporą część firmy stanowili Koreańczycy, wielu z nich, szczególnie na wyższych szczeblach w hierarchii korporacyjnej, umiała mówić po angielsku. Zatem koreański nie był niezbędny. Zresztą często sami Koreańczycy woleli rozmawiać... właśnie po angielsku.
Jako członek zespołu ds. public relations nie musiałam znać koreańskiego, ale to, że się go uczę i umiem go na poziomie komunikatywnym, zostało zauważone i docenione. Niestety nie miałam zbyt wielu okazji, aby używać tej umiejętności, głównie ze względu na specyfikę pracy działu.
Powyższy opis dotyczy oddziału koreańskiej firmy znajdującej się w Polsce. A jak sprawa wygląda z oddziałem w Korei?
Prawdę mówiąc - dość podobnie. Jedna z koleżanek z seulskiego oddziału powiedziała mi, że znajomość koreańskiego u zagranicznego kandydata to duży atut, ale nie wymóg. Angielski jest wystarczający, aby się dogadać i być częścią zespołu.
Czy w takim razie nauka koreańskiego motywowana chęcią pracy w koreańskiej firmie jest bezcelowa?
Absolutnie nie!
W dużych koreańskich korporacjach, mających siedziby rozlokowane na całym świecie, gdzie pracują różne narodowości, znajomość koreańskiego może nie być potrzebna, ale z pewnością może zwiększać atrakcyjność kandydata jako przyszłego pracownika. Myślę, że inaczej sprawa ma się z mniejszymi firmami, gdzie mogą pracować wyłącznie Koreańczycy i gdzie liczba pracowników jest mniejsza, a zakres działań nie tak szeroki. Tutaj znajomość koreańskiego może być niezbędna. Choćby po to, aby zrozumieć treść ogłoszenia o pracę!
🌷 Dajcie znać, czy Wy macie jakieś info na ten temat i czy w przyszłości chcielibyście podjąć pracę w koreańskiej firmie! 🌷
Mana ♡
0 comments